This image has an empty alt attribute; its file name is Web-CP-Page-9-1024x381.jpg

The 2021 International Taiji-Kungfu Online Tournament is a large-scale online Wushu competition, sanctioned by the Pan American Wushu Federation (PAWF), United States of America Kungfu-Wushu Federation, Inc. (USAWKF) and organized by the National Tai Chi Wellness Foundation (NTCWF).

The competition registration ended on July 4, with a total of 953 athletes and 62 participating teams from United States, China, Hong Kong, Brazil, Mexico, Uruguay, Algeria, Peru, Bermuda, New Zealand, Ecuador, Spain, Belgium, Canada, France, United Kingdom, Germany, Egypt, Malaysia, Japan and Singapore, a total of 22 countries are participating in this online tournament.

Among the international teams, The Wang Xian Taiji research Institute led by Master Sujie Yan, has the largest number of participating teams with 66 athletes participating; Master Cunliang Yu, led 48 athletes from Hong Kong, China; Mr. Adrian Teyechea Garza, Chairman of the Mexican Wushu Association led the Mexican team with 47 athletes; the Brazilian Wushu Association Secretary General Mr. Marcus Alves led the Brazilian Wushu team with 28 people. There are 42 participating teams in the United States. Among them, Master Steve Zhang led the Zhang Kungfu Institute team with 45 athletes; international and national wushu champion Master Qiuhua Wu led the U.S. International Martial Arts Academy team with 43; world champion master Jiamin Gao led the U.S. Wushu Center team with 36; world champion Sitan Chen led the Stan Tai Chi Martial Arts Team with 34; Master Ke Zhao led the Thunder Kung Fu and Zhuhai Wuyun Kungfu Team with 32;  Wu Dang Kung Fu Academy; Advance Martial Arts Academy; Golden Tiger Martial Arts Academy, and Sun Wu Academy; Legend KungFu Academy; Rong’s Kungfu Academy; Shaolin Warrior Martial Arts;  Soaring Eagle Kung Fu; Honor Kung Fu Academy; Dynamic Kung Fu Academy; Wang Ning Chen’s Tai Chi Academy; NIU Academy; KungFu Boy; also organized large teams to participate in this competition.

Tournament Officials
Chairman of the Tournament
Anthony Goh
Vice president of International Wushu Federation
President of PAWF and USAWKF

Director of the Tournament
Shudong Li
Vice President of USAWKF
President of NTCWF

Chairman of the Presidium of the Competition Organizing Committee
Adrian Teyechea Garza (Mexico), Carl Hyden (United States), Cp. Ong (United States), Gongbao Yu ( China), Malee Khow (United States), Marcus Alves (Brazil), Xiaolin Lu (United States), and Yiyuan Li (United States). ​

Executive Broad member of the Competition Organizing Committee
United States
Chongfang Tian, Andrew Niu, Dezheng Xu, Dong Liu, Guoming Sun, Haichuan Zhao, Han Mei, Jack Guo, Jun Rong, Junchang Lu, Justin Benedict, Kaifei Song, Ke Zhao , Le wang, Lijuan Zang; Lynn Lin, Qiang Li, Rongqi Yu, Steven Zhang, XIu heng and Zheng Li.

China
Chuanzhong Cheng, Cunliang Yu, Dai Ren, Donghong Wang, Guoqiang Zhao, Jianmin Wang, Liqing Guo, Liqiang Suo, Mengqi Han, Mingming Zhang, Peiliang Tian, Qing Liu, Sujie Yan, Tao Kang, Xianghai Chen, Xinquan Zang, Donghong Wang, Jianmin Wang, Sujie Yan, Cunliang Yu, Xinquan Zang, Mingming Zhang and Guoqiang Zhao.

Other countries
Benjamin Gutierrez (Peru), Carolina Alegre (Uruguay), Faye Yip (UK), Garon Wilkinson (Bermuda), Jay Zhou (New Zealand), Karim Ait zerrouk (Algeria), Wen Ke (France) and Yoko (Japan).

Referee Team
Director of the Arbitration Committee
Xiaolin Lu
(USA, International Wushu Federation IWUF, International level Judge, Director of the IWUF Technical and Competition Subcommittee)

Deputy Director of the Arbitration Commission
Bangjun Jiang (USA, IWUF Judge), Jiamin Gao (USA) and Sitan Chen (USA).

Arbitration Committee Commission
Faye Yip (UK), Qiuhua Wu (USA), Sujie Yan (China), Wen Ke (France) and Yanran Shi (USA),

Chief Referee (Wushu, Tai Chi)
Matt Wang
(USA, IWUF Judge, Member of IWUF technical committee)

Chief Referee (Traditional Kung Fu)
Marcus Alves
(Brazil, IWUF Judge, Member of IWUF technical committee)

Deputy Chief Referee
Anthony Chen (USA, WUF Judge), Daijuan Gu (Canada, WUF Judge),
Heng Wang (Canada, WUF Judge) and Justin Eggert (USA, WUF Judge).​

Head Judge
Head Judge 1: Kevin Law (USA, IWUF Judge)
Head Judge 2: Dehao Niu (USA, IWUF Judge)
Head Judge 3: Hannah Gao (USA, IWUF Judge)
Head Judge of 4: Chunhua Fu (Canada, IWUF Judge)
Head Judge of 5: Emilio Alpanseque (USA, Technical Specialist)

Scoring Judge
Alex Tran (IWUF Judge), Dong Liu (PAWF Judge), Eugene Moy (IWUF Judge), Grace Yan (PAWF Judge), Jane Ho (PAWF Judge), Qiong Liu (PAWF Judge), Quang Uong (PAWF Judge), Shirley Chen (PAWF Judge), Shufen Zhou (National Judge), Stephanie Lim (PAWF Judge), Tim Tan (PAWF Judge), Wei Wang (PAWF Judge), Xiaomin Han (PAWF Judge), Xueqiang Lu (National Judge), Yang Li (PAWF Judge), Yang Zhang (PAWF Judge), Yoko (IHQF Judge) and Zheng Li (PAWF Judge).

Record Head Judge
Ke Zhao (Event Technical Specialist), and Wei Ding (Event Technical Specialist).

Record Judge
Guiyu Xu and Zhiyang Xia

Network Technology Specialist
Ryan Tang (PAWF Judge)​

Competition results
Announcement date: July 20, 2021
Competition Results announcement at website: www.gowushu.com
including PAWF and USAWKF Member list’s Local/International news and media network channels. Open publish panel

en_USEnglish